menu

2ar(t) Josefa Pleskota

15. 6. 2017

 

Vernisáž: 17. 6. 2017, 00:01 hod., Mariánská ulice, Litomyšl

 

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli bude útočištěm umění, kreativity a relaxace

Na ploše 164 m² vzniká v Mariánské ulici nový projekt zenové zahrady architekta Josefa Pleskota 2art, který po vzoru předchozího parku pro umění a relaxaci 1art realizuje společně s galeristou Zdeňkem Sklenářem a lékařem Patrikem Krpčiarem. GaleristaZdeněk Sklenář místo, které původně sloužilo jako zázemí pro garáže, spolu s architektem Pleskotem přetváří na geometricky řešenou zenovou zahradu a příležitostný sochařský park, navrací tak místu náležícímu k historickému návrší Litomyšle, jeho společenský účel.

„Kde jinde by mohl být 1ar zenové zahrady než v Litomyšli. Odkud jinudy by se do ní mělo vstupovat než z Mariánské ulice. Kam jinam by se z ní mělo dojít než na Olivetskou horu (…) s francouzskou zahradou. To jsou ty litomyšlské paradoxy, v tom je ta litomyšlská velikost,“ říká o projektu zenové zahrady autor architektonického řešení Josef Pleskot.

Návštěvníci zenové zahrady, sestavené z kamínků a trávy, budou moci uplatnit svou kreativitu a po vzoru japonských suchých zahrad kreslit do vymezeného prostoru různé obrazce. Předlohou mohou být návodné geometrické kresby vytvořené přímo autorem architektonického řešení Josefem Pleskotem. Zahrada bude sloužit i jako sochařský park dramaturgicky navazující na přilehlou Galerii Zdeněk Sklenář.

„Touto zenovou zahradou chceme symbolicky očistit Mariánskou ulici, která je v srdci Litomyšle, a zbavit místo nevkusné stávající podoby. Moc se těším na to, až bude zenová zahrada využita k odpočinku, k umění i ke každodenní radosti návštěvníků,“ říká Zdeněk Sklenář.

2art v Mariánské ulici bude slavnostně otevřen minutu po půlnoci 17. 6. 2017.