8 x 3 = 24 nebo 42

29. 9. – 5. 11. 2005

Současnou výstavou s názvem „8x3=24 nebo 42“ představuje Galerie Zdeněk Sklenář již potřetí legendární Skupinu 42. Poprvé se tak děje v prostorách na Smetanově nábřeží v Praze 1.
Tentokrát, jak napovídá matematická hříčka v názvu výstavy, budou prezentována díla 8 autorů Skupiny 42, jmenovitě malířů Františka Grosse, Františka Hudečka, Jana Kotíka, Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala, Jana Smetany, Karla Součka a sochaře Ladislava Zívra. Každý z výtvarníků je zastoupen třemi uměleckými díly ze skupinového období, tedy čtyřicátých let.
Umělce sdružené ve Skupině 42 spojoval zájem o prostředí velkoměsta. Sešli se ve víře ve smysl moderního umění a v přesvědčení o inspirační síle a přeludné kráse města. Hlavními motivy jsou ulice, náměstí, obchody, byty. Jak napsal teoretik skupiny Jindřich Chalupecký: „Nezajímala nás nová tvářnost naší civilizace, ale hledali jsme její mýtus.“ Mezi vystavenými obrazy nechybí Grossem ztvárněné prostředí Libně, Hudečkův Noční chodec či proslulá auta a letadla Lhotákova.  
K výstavě vychází katalog s reprodukcemi všech vystavených uměleckých děl v grafické úpravě Zdeňka Zieglera.