Federico Díaz – Outside Itself

23. 11. – 24. 12. 2011

Poprvé v České republice představuje ve své výstavní síni S  galerista Zdeněk Sklenář prostorovou instalaci Federica Díaze OUTSIDE ITSELF, která vznikala po dobu čtyř měsíců na letošním 54. ročníku la Biennale di Venezia.

Instalace outside itself  se sestává z tisíců černých kuliček, které jsou seskupeny do masivní formy na základě proměn okolního světla v prostoru benátského Arsenale.  Každá kulička representuje jeden světelný foton = voxel.  Optické senzory monitorovaly dopad světla na místo a utvářely tok dat a informací.  Intenzita okolního světla se lišila podle toho, zdali je noc nebo den, a také podle toho, kolik se v instalaci nacházelo návštěvníků, kteří se různě pohybovali či byli různě barevně oblečeni, neboť každý z nás podle svého povrchu těla pohlcuje nebo formuje světlo jiným způsobem. Vznikla tak světelná mapa pohybu, která se stala základem samoorganizované formy. Matematický program tak umožnil robotům, aby každých dvanáct hodin sestavili konstrukci, skládající se zhruba z 2 000 kuliček o průměru 4,9 cm z celkového počtu 250 000 kuliček. 

U příležitosti 54. Bienále se symbolickým tematickým zadáním ILLUMInations ("Světla" a "Národy"), tak diváci všech možných národností světa ovlivnili konečnou podobu Díazova díla. Kurátorkou projektu je Alanna Heiss, zakladatelka P.S.1 Contemporary Art Center v New Yorku. Projekt byl vybrán hlavní komisařkou výstavy ILLUMInations, Bice Curiger. Pomocí robotů řízených matematickým programem objekt v průběhu trvání La Biennale di Venezia vyrostl a postupně vytvářel svou podobu.