Zdeněk Sklenář v Paláci prince Kunga

14. 6. – 24. 6. 2018

Slavnost ke 100. výročí založení Československé republiky

Jeho Excelence Bedřich Kopecký, velvyslanec České republiky v Čínské lidové republice
Wang Yi, umělec a kritik umění
Zhao Yan, ředitel Muzea Paláce prince Kunga 
Zdeněk Sklenář, ředitel Galerie Zdeněk Sklenář 
Helena Sklenářová, zakladatelka Zdeněk Sklenář Foundation
Axinnaer, CEO, China Nebula Group 

si Vám dovolují srdečně pozvat na slavnostní zahájení výstavy v Paláci Prince Kunga dne 13. června 2018 v 18 hodin. 


Dílu Zdeňka Sklenáře se dostává další pocty – Palác prince Kunga a Times Art Museum v Pekingu ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář a pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Čínské lidové republice v Pekingu představuje výstavu nazvanou Zdeněk Sklenář / Grafické dílo. Jedná se o výběr z grafického díla malíře, grafika a ilustrátora Zdeňka Sklenáře (1910 – 1986), jehož tvorba je osudově spjata s kulturou a uměním Číny.

„Zdeněk Sklenář dokázal svou čínskou zkušenost ve svém díle tvůrčím a geniálním způsobem zpracovat a zhodnotit. Právě převážně v jeho čínských ilustracích nalezneme mnoho čínských formálních prvků, tvarů, symbolů, motivů a stylizací, ale styl a technika zpracování těchto forem jsou typicky Sklenářovy, nikoli čínské. V grafickém zpracování vidím právě evropskou, západní tradici, jak ji znám. Důležité však je, že Zdeněk Sklenář jako moderní umělec vytváří geniálním propojením prvků obou tradic velice moderní umělecké dílo," říká o Sklenářově díle profesor Fan Dian, který v roce 2009 uspořádal v Národní galerii Číny (NAMOC) rozsáhlou výstavu Čína Zdeňka Sklenáře.

Vystaveno je především grafické dílo, a to retrospektivní formou, prezentováno je 62 ze 110 grafických listů, které Sklenář za svůj život vytvořil. Součástí výstavy je i 14 originálů ze známé knihy Opičí král, které byly součástí výstav v českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji. Viděly je miliony diváků. Sklenářovy ilustrace k Opičímu králi si vysloužily přezdívku „73. proměna opičáka Suna” a staly se symbolem nové podoby tohoto národního čínského hrdiny ovládajícího 72 proměn.  

Autorem instalace je Jiří Příhoda. K výstavě je připravena řada doprovodných akcí.

Výstavu navštívilo desetitisíce lidí, čímž se potvrdil vzrůstající zájem o uměleckou tvorbu Zdeňka Sklenáře za hranicemi České republiky.


PRINCE KUNG´S PALACE MUSEUM 
Anshan Hall, Prince Kung´s Palace 
No. 17, Qianhai Xijie, Xicheng District, Peking, Čína 
www.pgm.org.cn