Jan Merta – 70 % umělce, 30 % tramvajáka

5. 12. 2018 – 26. 1. 2019

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
Přijměte srdečné pozvání na komentovanou prohlídku za osobní účasti autora, která se uskuteční v sobotu 19. 1. 2019 od 15.00 hodin.
Vstup: volný 
Vzhledem k omezené kapacitě potvrďte prosím svou účast do 15. 1. 2019 na e-mail: galerie@zdeneksklenar.cz


Výstava jednoho z nejvýraznějších současných umělců Jana Merty představuje intimní retrospektivu Mertových děl, vymezenou časovým údobím od konce 80. let po nejnovější práce. Obrazy, práce na papíře a objekty jsou v autorské instalaci Jana Merty vázány na osobní prožitky, myšlenkové konstrukty a vizuální meditace nejen o poslání umění, ale často o absurdnostech i překvapivých krásách života.

„Výstava je poctou Janu Mertovi, kterého řadím vedle Sýkory, Boštíka, Grygara a Malicha k nejvýznamnějším malířům historie a zcela jistě současnosti,“ říká galerista Zdeněk Sklenář, který průběžně Mertu zařazuje do výstavního programu galerie formou samostatných a skupinových výstav.

"Při přípravě jedné společné výstavy jsme diskutovali o její podobě. Padl pojem „tramvaják“. Mělo to znamenat někoho z nám vzdáleného světa, někoho, kdo se nehrne do galerií. V tom okamžiku mi naskočil tramvaják z Kaurismäkiho úchvatného filmu Mraky odtáhly. Zároveň jsem si vzpomněl na to, jak jsem se v dětství za soumraku plížil (aby mě nepřistihl nějaký kamarád nebo spolužák) k vitrínám libereckého kina Lípa, ze kterých jsem si obkresloval Vinnetoua a Old Shatterhanda. A teď se to spojilo a objevil se můj Kaurismäkiho hrdina se svou ženou."
Jan Merta


K výstavě vychází v rámci ediční řady Galerie Zdeněk Sklenář stejnojmenná kniha, jejíž autorkou je Lenka Mertová, manželka Jana Merty. Autorka se prostřednictvím rozhovorů ptá osobností – galeristy Zdeňka Sklenáře, kurátora Martina Dostála, milovníků umění Jiřího Přibáně, Romany a Jiřího Jelínkových a Mertových přátel Jaroslava Krále a Jiřího Pánka. V knize odpovídá na otázky spojené nejen s posláním umění i Jan Merta a sama Lenka Mertová. Kniha obsahuje kromě rozhovorů i fotografie a reprodukce děl, z nichž některá se objevují na výstavě.