Hvězdy – Kubišta, Toyen, Filla, Zrzavý, Boštík, Sýkora, Reynek, Šíma, Malich, Grygar... a další

18. 10. 2019 – 25. 1. 2020

Pro mimořádný zájem je výstava prodloužena do soboty 25. 1. 2020.

Výstava Hvězdy odráží nově vznikající tradici výstavní dramaturgie, a to rozčlenění prostoru
Galerie Zdeněk Sklenář na jednotlivé zóny. Jendou z nich je intimní Ptačí salon, který je pojmenován podle původních barokizujících fresek s motivy ptáků, jež tento historický prostor zdobí.
 
Spojení umělců, kteří si mohou a nemusí být názorově, výrazově či generačně blízcí, vytváří prostor pro nový jazyk, odhaluje možnost nového čtení a kontextu děl i samotné tvorby umělců. V případě výstavy Hvězdy zde vedle sebe ve vzájemné konfrontaci a dialogu stojí reprezentativní zátiší a figurální obrazy Emila Filly ve spojení s obrazy Jana Zrzavého, intimní zpovědi Václava Boštíka vedle liniového obrazu Zdeňka Sýkory, Toyen a její artificialistní krajina pokrytá tajícím sněhem vedle podobizny přítele Bohumila Kubišty Antonína Matějčka či závěsná plastika Vejce Karla Malicha.
 
Jde o konfrontační výstavu, která představuje časový úsek od roku 1910 do roku 2019. „V Ptačím salonu vzniká nová tradice Galerie Zdeněk Sklenář. Prostřednictvím neočekávaných objevů uměleckých děl vytvářím výstavy, které jsou synonymem toho nejlepšího ve výtvarném umění. Doba vzniku uměleckých děl a epoch není limitující. Smyslem je vrcholná krása a objevnost,“ říká galerista Zdeněk Sklenář.