EXPO 2010
Federico Díaz – LacrimAu

1. 5. – 31. 10. 2010

LacrimAu je rozsáhlá instalace několika prvků. Tvoří ji plastika lidské slzy odlitá z 24karátového zlata (rozměry: výška 80 cm, šířka 50 cm), automatická pipetovací stanice na míchání vůní a interaktivní křeslo. Vše je zasazeno do krychle z jednosměrného skla.
Lidské slzy jsou zřejmě jednou z mála kapalných látek, se kterými se v naší společnosti ještě neobchoduje - na rozdíl od krve, mléka, spermatu nebo vody.
Zlato je symbolem moci a bohatství, ale také válek, smutku a emocí. Tento prvek má velký význam pro stabilitu světových systému. Díaz navrhuje zlato jako umělecký materiál navzdory mnoha současným celosvětovým krizím a chce jej použít jako důkaz, že umění dokáže zvítězit nad každou krizí nebo politickým cílem.
Existence prakticky všech živých organismu závisí na čichu. Vzpomínka na určitou vůni může přivolat zpět prožité chvíle s velkou přesvědčivostí a najednou se našemu vnitřnímu zraku opět promítnou minulé obrazy, zvuky, tváře a myšlenky.
Vůně dokáže vyvolat silné city a hluboko zakódované emoce možná silněji než jakýkoli jiný vjem. Po narození jsou vůně a doteky vůbec prvními počitky, které nás spojují se světem. Vzpomínky na určité vůně sahají hluboko do historie genetického kódu lidstva.

Instalace:

Skleněná krychle přibližně 4 × 4 m, ve které je umístěna slza z 24karátového zlata, křeslo a speciální automatická pipetovací stanice. Dovnitř skleněného prostoru se vstupuje pouze po jednom.
O celou instalaci se starají dva lidé. Jeden se venku věnuje návštěvníkům, zatímco druhý uvnitř skleněné krychle obsluhuje křeslo přímo naproti zlaté slze. Zvenku je možno sledovat, co se děje uvnitř, zatímco lidé v krychli vidí pouze svůj odraz na poloprůhledném povrchu skleněné krychle.
Návštěvník se dívá na zlatou slzu a zároveň dostává informace, jak se muže podílet na vytvoření své vlastní osobní vůně. Křeslo reaguje na tělesné teplo, na signály EEG z mozku apod. Tyto komplexní údaje se pak používají pro vytvoření jedinečné zlaté vůně pro každého pětistého návštěvníka českého pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji.
Osobní vůni z nepřeberného množství esenciálních olejů vytváří speciální přenosná pipetovací stanice, která je napojena na snímače a návštěvníka sedícího v kresle. Po ukončení celého procesu si návštěvník odnáší malý flakón své vlastní zlaté vůně jako vzpomínku na tento vskutku jedinečný zážitek.

PARTNERI A REALIZACE:
E-INVEST / GALERIE ZDENEK SKLENÁR / SAFINA / HVM PLASMA /
AROMA / PRAGUE PSYCHIATRIC CENTER /