Josef Achrer – Výprava do ticha vesmíru

29. 3. – 30. 4. 2022

Text k výstavě se mi stále nedařilo napsat.
Někdy mi nejdou vysvětlit složité věci a jsem si víc nejistý než jistý tím, kolik toho chci říct a co nového se pokusit vyslovit.
Toto snažení mi však přetrhl sen.
Přišel o jedné té noci, kdy toho bylo přes den hodně a nedařilo se mi usnout.
Měl jsem ten svůj infomanický, příliš lehký spánek plný myšlenek.
Sen mi však dal odpověď na otázku, co to je to ticho vesmíru.
V tom snu se dokola odehrávala scéna jako z filmu.
Byl jsem jedním z herců, postav, které se dobře znaly, prohazovaly si svoje role i texty a nechtěly, aby to zvláštní divadlo skončilo.
Stále to celé překrucovaly, měnily a snažily se přijít na odpověď, jak to bude znít a vypadat nejlépe, nebo také na to, kolik verzí a řešení jejich příběh má.
Celé se to zrychlovalo, až jsem zjistil, že už nespím.
Probudil jsem se a došlo mi, že to byl další výplod mé fantazie, ale uklidnil jsem se zjištěním, že to bylo jasné schéma mého myšlení, které se stále snaží vše pochopit a pojmenovat –
situace, obrazy, celý zázrak světa a života v něm.
Když jsem v roce 2015 dopisoval svůj manifest o infomanické společnosti, věděl jsem, že je to moje osobní výpověď o vývoji naší společnosti, ale od té doby jsem dostal několik jasných odpovědí,
že i já jsem tím infomaniakem s nezastavitelnou touhou vidět a pochopit, z čehož se někdy stává neklid hraničící se šílenstvím.
Vím, že nejsem na této cestě zdaleka sám, ale také už vím, co je tím tichem vesmíru, do kterého každý den pořádám náročnou výpravu.
Je jím spánek, úplný a tichý, ten beze snů.
Každý den je velikým přívalem nových informací, které musím zas a znovu zaznamenávat a třídit, a jedině spánek vše uklidní.
Když jsem pak horlivě vstal z postele a šel si vše rychle poznamenat, abych ty informace nezapomněl, v kuchyni už na židli seděla klidně moje dcera Nikola.
Koukala z okna, a když si mě všimla, řekla: „Včera bylo tak krásně a teď podívej, co se venku děje…“ Sněžilo.

Josef Achrer, v Praze 4. 3. 2022

Foto © David Kašpárek, 2022