Zdeněk Sýkora – Čtyři první

12. 9. – 4. 11. 2023

Výstava prodloužena!

V letošním roce slavíme dvě významná výročí  spojená se Sýkorovou tvorbou: uplynulo šedesát let od dokončení jeho Šedé struktury (1962-3, olej, plátno, 150 x 120 cm, v majetku Galerie Benedikta Rejta v Lounech), prvního obrazu z řady kombinatorických struktur, jimiž se Zdeněk Sýkora zabýval celých deset let a které ho proslavily nejen v Evropě; a zároveň si připomínáme, že před padesáti lety vytvořil své První linie (1973, olej, plátno, 150 x 150 cm, v majetku Galerie Benedikta Rejta v Lounech). Systém pro liniové obrazy, který je na rozdíl od struktur založen na náhodnosti, rozvíjel autor až do konce svého tvůrčího života, od roku 1985 ve spolupráci se svou ženou Lenkou.
Obě tato výročí připomněla letos Galerie Benedikta Rejta v Lounech – na jaře projektem Konstruktivní tendence a v současné době výstavou 50 let od vzniku prvních linií Zdeňka Sýkory (potrvá do 29. 10. 2023).

Galerie Zdeněk Sklenář prostřednictvím Sýkorových grafických prací připomíná další čtyři prvenství v díle Zdeňka Sýkory: první strukturou v grafice je linořez Černo-bílá struktura (1964, tisk 61 x 45,5 cm, náklad 10 tisků). Tento list je jedním z deseti linořezů, které autor sám připravil a v malém nákladu vytiskl v Lounech. Sýkorovou první serigrafií a zároveň první grafikou vytištěnou v cizině je Červeno-modrá struktura (1967, 60 x 60 cm, náklad 100 tisků), která byla vydána v Edici H v Hannoveru.
Další prvenství drží Album Linie (1980, 70 x 70 cm, náklad 60 tisků). Za povšimnutí jistě stojí fakt, že linie jako grafické listy vycházejí teprve po sedmi letech od vzniku prvních linií, zatímco grafiky-struktury časově téměř kopírují obrazy na plátně. Album připravil a vytiskl Marc Hostettler ve své Edici Galerie Média ve švýcarském Neuchâtelu. Sestávalo ze tří listů vytištěných na základě reprodukcí obrazů (jeden z nich už bohužel neexistuje), jež tehdy vystavovalo Kunstcentrum Badhuis v nizozemském Gorinchem na vůbec první výstavě Sýkorových linií.
Serigrafie 27 linií (1993, tisk 27 x 27 cm, náklad 100 tisků), kterou v rámci alba Česká grafika I vydal Zdeněk Sklenář v Litomyšli, je první serigrafií linií vydanou na českém území. Vznikla na základě originální předlohy, speciálně vytvořené pro tuto příležitost.