Data Steel

Colours of Ostrava
16. 7. – 19. 7. 2015

Nadčasová expozice Galerie Zdeněk Sklenář s názvem DATA STEEL k vidění na Colours of Ostrava 2015

Pulsující výtvarná událost s názvem Data Steel je připravena pod Bolt Tower. Tajemně inspirativní prostor, který již potřetí v průběhu trvání hudebního festivalu Colours of Ostrava umožňuje překvapivé výtvarné instalace a umělce. Tentokrát přichází s dvěmi mladými pozoruhodnými Němci - Janem Cordesem a Victorem van Wetenem, kteří vás společně s klíčovým protagonistou Nových médií v České republice Michaelem Bielickým uvedou do světa virtuálních zjevení. 
Koncepcí výstavy poukazuje Michael Bielický na syntézu dvou silných momentů klíčových zvratů v evoluci civilizace. Data Steel je metaforou pro radikální proměnu z tekoucí oceli k tekoucím datům a zkoumá neuchopitelnost dat, jež nás bez přestání dohánějí a stávají se jakýmisi duchy, které nám slouží a zárověň nás zneklidňují. Návštěvníci ocelového města splynou se zobrazenými datovými toky.
Galerie Zdeněk Sklenář se letos těší nejen z možnosti představit a poskytnout prostor zajímavým zahraničním umělcům, ale i ze svého vlastního jubilea, a to 25. výročí založení, které slaví mimo jiné právě touto výtvarnou událostí.
Na závěr festivalu rozhodne Jan Světlík o tom, zda a kterému z nadějných umělců udělí, nebo neudělí potřetí v řadě Výtvarnou cenu Jana Světlíka. Hlavní cenou za celoživotní dílo byli v předchozích letech oceněni Magdaléna Jetelová (2013) a Karel Malich (2014). Z Ceny výtvarné naděje se může těšit Marek Číhal (2013) a Josef Achrer (2014).